Спряжение непереходных глаголов

Спряжение непереходных глаголов в настоящем времени

число

лицо/глаголы

иэруу= (охотиться)

иимидьи= (танцевать)

кудиэ= (ложиться)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

иэруунуйэҥ

иэруунуйэк

иэруунуй

иимидьинуйэҥ

иимидьинуйэк иимидьий

кудиэнуйэҥ

кудиэнуйэк

кудиэнуй

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

иэруунуйли

иэруунуймут

иэруунуҥи

иимидьинуйли иимидьинуймут иимидьинуҥи

кудиэнуйли

кудиэнуймут

кудиэнуҥи

 

Спряжение непереходных глаголов в прошедшем времени

число

лицо/глаголы

иэруу= (охотиться)

иимидьи= (танцевать)

кудиэ= (ложиться)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

иэрууйэҥ

иэрууйэк

иэрууй

иимидьийэҥ

иимидьийэк иимидьий

кудиэйэҥ

кудиэйэк

кудиэй

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

иэрууйли

иэрууймут

иэрууҥи

иимидьийли иимидьиймут иимидьиҥи

кудиэйли

кудиэймут

кудиэҥи

 

Спряжение непереходных  глаголов в будущем времени

число

лицо/глаголы

иэруу= (охотиться)

иимидьи= (танцевать)

кудиэ= (ложиться)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

иэруутэйэҥ

иэруутэйэк

иэруутэй

иимидьитэйэҥ

иимидьитэйэк иимидьитэй

кудиэтэйэҥ

кудиэтэйэк

кудиэтэй

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

иэруутэйли

иэруутэймут

иэруунутэй

иимидьитэйли иимидьитэймут иимидьинутэй

кудиэтэйли

кудиэтэймут

кудиэнутэй

 

 

Спряжение непереходных глаголов в настоящем времени

число

лицо/глаголы

аарэй= (остановиться)

кэвэй= (уйти)

момдьэй= (проснуться)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

аарэнуэҥ

аарэнуйэк

аарэнуй

кэвэйнуйэн

кэвэйнуйэк кэвэйнуй

момдьэнуйэҥ

момдьэнуйэк

момдьэнуй

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

аарэнуйли

аарэннуймут

аарэнуни

кэвэйнуйли

кэвэйнуймут кэвэйнуни

момдьэнуйли

момдьэнуймут

момдьэнуни

 

 

Спряжение непереходных глаголов в прошедшем времени

число

лицо/глаголы

аарэй= (остановиться)

кэвэй= (уйти)

момдьэй= (проснуться)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

аарэчэҥ

аарэчэк

аарэч

кэвэчэҥ

кэвэчэк

кэвэч

момдьэчэҥ

момдьэчэк

момдьэч

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

аарэчэли

аарэчэмут

аарэйни

кэвэчэли

кэвэчэмут

кэвэйни

момдьэчэли

момдьэчэмут

момдьэйни

 

Спряжение непереходных  глаголов в будущем времени

число

лицо/глаголы

аарэй= (остановиться)

кэвэй= (уйти)

момдьэй= (проснуться)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

аарэтэйэҥ

аарэтэйэк

аарэтэй

кэвэйтэйэҥ

кэвэйтэйэк

кэвэйтэй

момдьэтэйэҥ

момдьэтэйэк

момдьэтэй

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

аарэтэйли

аарэтэймут

аарэнутэй

кэвэйтэйли

кэвэйтэймут кэвэйнутэй

момдьэтэйли

момдьэтэмут

момдьэнутэй

 

 Спряжение непереходных глаголов в настоящем времени

число

лицо/глаголы

худуол= (лежать)

аҕуол= (стоять)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

худуолнуйэҥ

худуолнуйэк

худуолнуй

аҕуолнуйэҥ

аҕуолнуйэк

 аҕуолнуй

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

худуолнуйли

худуолнуймут

худуолнуни

аҕуолнуйли

аҕуолнуймут

 аҕуолнуни

 

 Спряжение непереходных глаголов в прошедшем времени

число

лицо/глаголы

худуол= (лежать)

аҕуол= (стоять)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

худуодьэҥ

худуодьэйэк

худуонь

аҕуодьйэҥ

аҕуодьэйэк

аҕуонь

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

худуодьэйли

худуодьэймут

худуолни

аҕуодьэйли

аҕуодьэймут

аҕуолни

 

 

Спряжение непереходных  глаголов в будущем времени

число

лицо/глаголы

худуол= (лежать)

аҕуол= (стоять)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

худуотэйҥ

худуотэйэк

худуотэй

аҕуотэйэҥ

аҕуотэйэк

аҕуотэй

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

худуотэйли

худуотэймут

худуонутэй

аҕуотэйли

аҕуотэймут

аҕуонутэй

 

Спряжение переходных глаголов в настоящем времени

число

лицо/глаголы

курильии= (знать)

мөри= (услышать)

йуо= (увидеть)

ваай= (держать)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

курильиинун

курильиинумэк курильиинум

мөринуҥ

мөринумэк мөринум

йуонуҥ

йуонумэк

йуонум

ваайнуҥ

ваайнумэк

ваайнум

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

курильиинуй

курильиинумк курильиинуҥа

мөринуй мөринумк мөринуҥа

йуонуй

йуонумк

йуонуҥа

ваайнуй

ваайнумк

ваайнуҥа

 

Спряжение переходных глаголов в прошедшем времени

число

лицо/глаголы

курильии= (знать)

мөри= (услышать)

йуо= (увидеть)

ваай= (держать)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

курильииҥ

курильиимэк курильиим

мөриҥ

мөримэк мөрим

йуоҥ

йуомэк

йуом

ваайҥ

вааймэк

ваайм

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

курильиий

курильиимк курильииҥа

мөрий мөримк мөриҥа

йуой

йуомк

йуоҥа

ваай

ваамк

ваайҥа


Спряжение переходных  глаголов в будущем времени

число

лицо/глаголы

курильии= (знать)

мөри= (услышать)

йуо= (увидеть)

ваай= (держать)

единственное

1-е мэт

2-е тэт

3-е тудэл

курильиит

курильиитэмэк курильиитэм

мөрит

мөритэмэк мөритэм

йуот

йуотэмэк

йуотэм

ваайт

ваайтэмэк

ваайтэм

множественное

1-е мит

2-е тит

3-е титтэл

курильиитэй

курильиитэмк курильииҥутэм

мөритэй мөритэмк мөриҥутэм

йуотэй

йуотэмк

йуоҥутэм

ваайтэй

ваайтэмк

ваайҥутэм


Последнее изменение: Четверг, 24 Декабрь 2015, 09:42